کانال ایتا
بخش ها
محصولات
تقویم آموزشی
پیوند ها
دستورالعمل انتقال حجاج به میقات جحفه
دستورالعمل انتقال حجاج به میقات جحفه
 چهارشنبه, 26 تیر 1398    0  5345

با توجه به ممنوعیت ایستایی کاروان‌ها در فرودگاه جده، محدودیت انتظار آنها در میقات جحفه و محدودیت ظرفیت استراحتگاه بین­راهی جده تا جحفه، لازم است سروران روحانی با هماهنگی مدیران محترم کاروان­ها جهت تعیین وضعیت اتوبوس­های کاروان از جهت مکشوف و مکیف بودن با توجه به نکات ذیل اقدام نمایند:

 1. مهمترین وظیفه کارگزاران راهنمایی و مساعدت حجاج در انجام تکالیف شرعیه براساس فتاوای مراجع بزرگوار ایشان است، لذا حتما به اختلاف فتاوا در خصوص استظلال توجه داشته، وظایف زائران را به ایشان تعلیم کنید.
 2. با توجه به گرمی شدید­ هوا بویژه در ساعات میانی روز و سوزانندگی باد حاصل از سرعت حرکت اتوبوس‌ها تلاش نمایید با برنامه­ریزی مناسب، آقایان در کمترین زمان و خنک­ترین وقت در اتوبوس­های مکشوف قرار گیرند.
 3. برای استفاده بهینه از فرصت شب، کاروان‌هایی که دیرهنگام به جحفه می‌رسند برای جلوگیری از برخورد به روز و طلوع آفتاب با برنامه­ریزی قبلی ضمن رعایت دقیق موازین بسرعت احرام بسته و از میقات خارج شوند.
 4. اتوبوس­های بانوان و معذورین مکیف می­باشد. برای آقایان با توجه به زمان، نسبت به انتخاب اتوبوس مکشوف یا مکیف اقدام فرمایید.
 5. در جلسات ایران، زائران را در خصوص برنامه میقات، تصمیم اتخاذ شده و پیامدهای آن و موانع احتمالی انجام برنامه مورد نظر و آثار آن توجیه نمایید.
 6. از آنجایی که مسئولان اجرایی تخصیص اتوبوس­ها را در هر صورت بر اساس درخواست روحانی و مدیر کاروان انجام خواهند داد، مسئولیت برخورد به روز و یا کفاره احتمالی بر عهده خود زائران می‌باشد. البته اگر مسئولان اجرایی به دلیل کمبود اتوبوس موفق به تامین خواسته کاروان نشوند تادیه کفاره را عهده­دار خواهند شد.
 7. پیش­بینی وضعیت اتوبوس­های حامل حجاج براساس ساعت خروج از فرودگاه جده به شرح ذیل می‌باشد:

خروج از فردوگاه جده

برنامه

توصیه

10صبح تا10شب

حرکت مستقیم به سمت حجفه، احرام و خروج از میقات در شب

استفاده از اتوبوس مکیف برای همه زائران

10 شب تا 4 صبح

حرکت مستقیم به سمت جحفه، احرام و حرکت به سمت مکه

استفاده از اتوبوس مکیف برای بانوان و معذورین و اتوبوس مکشوف برای آقایان به دلیل احتمال برخورد به ­روز

4 صبح تا 10 صبح

توقف در ایستگاه بین راهی، احرام و خروج از میقات بعد از مغرب

استفاده از اتوبوس مکیف برای همه زائران

 

 

 

 1. در صورتی که ظرفیت ایستگاه بین­راهی برای حجاج کفایت نکند، مسأله در جده به کاروان اعلام می‌شود و برای آقایان باید از اتوبوس مکشوف استفاده شود.
 2. برای استفاده حداکثری از ظرفیت ایستگاه بین­راهی، بانوان و معذورین کاروان در اتوبوس­های مکیف به جحفه منتقل می‌شوند و پس از احرام به سمت مکه راهی خواهند شد و پس از استقرار در هتل مکه منتظر پیوستن بقیه کاروان می‌مانند تا به همراه هم برای اعمال عمره تمتع اقدام نمایند.
 3. درکاروان‌های 135 نفره و بیشتر، حتما معین یا معینه به همراه اتوبوس بانوان به جحفه اعزام شود تا احرام آنها با نظارت و راهنمایی ایشان به انجام برسد. در کاروان­های کوچکتر، روحانیون محترم گروهی را که به تنهایی عازم جحفه هستند، کاملا توجیه نمایند تا احرام بصورت دقیق انجام شود.
 4. کفاره مسئولانی که به جهت راهنمایی بانوان در اتوبوس مکیف قرار می­گیرند توسط سازمان حج پرداخت خواهد شد.
 5. روحانیون، معین­ها، معینه­ها و همراهان بانوان حتما سیم کارت خود را در فرودگاه جده فعال سازند تا در صورت نیاز بتوانند از طریق تماس تلفنی مشکلات احتمالی را برطرف کنند.
 6. در هر اتوبوس بانوان حتما یکی از اعضای اجرایی کاروان با تجهیزات لازم برای راهنمایی حضور داشته باشد.
 7. در میقات جحفه یکی از روحانیون محترم برای پاسخگویی مشکلات و راهنمایی زائران در احرام حضور دارد. شماره تلفن ایشان 0564637571 می­باشد. گروه­های بدون همراه را حتما توجیه کنید که با مراجعه به روحانیون حاضر در میقات براساس موازین، احرام خود را بصورت صحیح ببندند.
 8. با توضیح کاملِ تدابیر اندیشیده شده برای اتوبوس­های بانوان، از نگرانی زائران از تجزیه کاروان پیشگیری نمایید.

نظرات

ارتباط با ما