کانال ایتا
بخش ها
محصولات
تقویم آموزشی
پیوند ها
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
 چهارشنبه, 10 بهمن 1397    0  5080

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت وسرپرست حجاج ایرانی و آقای علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، روز یکشنبه (7 بهمن ماه) در سفر به قم به طور جداگانه با آیات عظام وحید خراسانی، لطف‌الله صافی گلپایگانی، سیدموسی شبیری زنجانی، ناصر مکارم شیرازی، نوری همدانی، جعفرسبحانی، جوادی آملی، ابراهیم امینی وحجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران دیدار و گفتگو کردند.  
در این دیدارها نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت به تشریح فعالیتها و تلاش های گسترده بعثه مقام معظم رهبری در حوزه های حج، عتبات و اربعین پرداخت و مراجع عظام تقلید رهنمودهایی ارزشمند و سازنده ارائه کردند.
برای رفع مشکلات زائرین حج همه تلاش ها را بکار خواهیم گرفت
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در دیدار با مراجع عظام تقلید با بیان اینکه میلیون ها نفر از مردم کشورمان در طول سال به سفرهای زیارتی می روند، گفت: با توجه به هجمه فرهنگی دشمنان علیه مکتب اهل بیت(ع)، تلاش داریم مردم به ویژه جوانان کشورمان را از این طریق  با معارف ناب الهی هرچه بیشتر آشنا کنیم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که تفاهم نامه حج سال آینده در نخستین جلسه با طرف سعودی امضا شد، گفت: دراین تفاهم نامه مسائلی که مد نظر مسئولان محترم نظام، مراجع عظام تقلید و مردم درباره عزت، امنیت و کرامت حجاج بود و  مواردی که زمینه سفر حج را تسهیل می کند، لحاظ شده است.
سرپرست حجاج ایرانی ابراز امیدواری کرد مراسم حج آینده هر چه باشکوه تر از حج  دو سال گذشته برگزار شود.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر همچنین با اشاره به حضور مؤثر روحانیون، مداحان و خادمان فرهنگی در سفرهای زیارتی، اظهار داشت: خطبا و مداحان برجسته کشورمان با حضور گسترده زائران هر روز صبح و شام درحرم های مطهرکربلا و نجف، برنامه اجرا می کنند.
وی با بیان اینکه شبکه مطمئنی در خدمت رسانی فرهنگی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سازمان حج و زیارت شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: در سفر معنوی حج تلاش کرده ایم تا با صرفه جویی و کم کردن هزینه ها، قیمت ها را کاهش داده و از دولت درخواست کرده ایم با توجه به سپرده مردم از سال 85 تاکنون و افتی که درارزش پول اتفاق افتاده ارز را با قیمت مناسب تری برای سفر حج در نظر بگیرد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه با بیان این که آقای رشیدیان شناخت خوبی از حوزه حج وزیارت و مسائل و مقتضیات آن دارند و در زمینه اجرایی نیز مسئولیت های متفاوتی داشته اند، گفت: امیدواریم با حضور ایشان و هماهنگی با دستگاه های مختلف بتوانیم در برنامه ریزی های خود برای آینده موفق تر از گذشته عمل کنیم.
وی رهنمودهای مراجع عظام تقلید را برای دست اندرکاران حج سرمایه ای ارزشمند خواند و افزود: امیدواریم بتوانیم نظرات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید را جامه عمل بپوشانیم و حج خوبی را در سال آینده برگزار کنیم.
انگشت نگاری از حجاج درکشور انجام می شود
در این دیدار آقای علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به محورهای تفاهم نامه ی امضا شده با طرف سعودی، گفت : در این مذاکرات تلاش شد تا بیشترین امتیازات از طرف مقابل گرفته شود که ازجمله می توان به  استقرار دفترنمایندگی حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در مکه، عدم انگشت نگاری حجاج ایرانی درعربستان و انجام آن قبل از تشرف در داخل کشور، برگزاری مراسم مذهبی و دعای کمیل درمحل اقامت حجاج، تسهیل انتقال ارز از کشور ثالث، برنامه ریزی پرواز حجاج برای مدت اقامت متوازن، هماهنگی در حوزه های بهداشت و درمان، حمل و نقل درون و بین شهری و اجاره زودهنگام محل اقامت حجاج ایرانی اشاره کرد. 
وی با بیان اینکه در سال آینده بیش از 86 هزار نفر به سفر معنوی حج تمتع اعزام می شوند و تلاش داریم 10 هزار زایر دیگرنیزبه این آمار افزوده شوند، افزود: با وجود افزایش قیمت ها و نرخ ارز، کاهش منطقی قیمت ها در سفر حج مدنظر بوده و دولت محترم قرار است مساعدت های خوبی را انجام دهد.
آقای رشیدیان بر استفاده از فضای معنوی حج و زیارت برای مقابله با تهاجم فکری و فرهنگی دشمنان و تقویت باورهای دینی مردم تأکید کرد و ابراز امیدواری کرد سفرهای معنوی با عزت و کرامت و امنیت برای مردم کشورمان همراه باشد.
وی درپایان با بیان اینکه با اصلاح ساختارها و فرآیندها درصدد هستیم عاشقان این راه با  سطح درآمد متفاوت بتوانند به زیارت عتبات عالیات بروند، افزود: با هماهنگی ها و برنامه ریزی های بعمل آمده امیدواریم سفر زیارتی سوریه نیز از سر گرفته شود.
فعالیت‌های آموزشی حج گسترش یابد
آیت‌الله مکارم شیرازی دردیداربا مسئولان حج ضرورت وحدت امت اسلامی را خاطر نشان ساخت و گفت: امروز که همه دشمنان علیه اسلام و مسلمانان متحد شده‌اند حج بهترین فرصت برای تقویت وحدت میان مسلمانان است و نباید این فرصت از دست برود.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه حج از ارکان اسلام است و با حضور گسترده زائران ایرانی در مراسم حج باید پاسخ دندان شکنی به شبهه افکنی های دشمنان بدهیم، افزود: باید با ارائه آموزش های لازم به حجاج از انجام کارهایی که باعث وهن مذهب می شود پرهیز گردد.
این مرجع تقلید همچنین برضرورت آشنا کردن زائران با معارف و مفاهیم وحدت بخش حج تاکید کرد و خواستار گسترش برنامه‌های فرهنگی – آموزشی قبل از سفرحج شد و از تلاش‌های بعثه مقام معظم رهبری در این زمینه تقدیر کرد.
رعایت نظم و انضباط، پایبندی به قوانین کشور میزبان و پرهیز از کارهای اختلاف برانگیز، حضور گسترده درنمازهای مسجدالنبی و مسجدالحرام و رعایت حجاب اسلامی از دیگر توصیه های ایشان به زائران بیت الله الحرام بود. جای حضور ایرانیان در زیارتگاه های مصر خالی است
آیت‌الله صافی گلپایگانی نیزبا بیان اینکه حج قابل تعطیل شدن نیست و از ارکان دین و اسلام است بر ضرورت برگزاری شکوهمند حج تاکید کرد.
این مرجع تقلید حفظ و صیانت از اماکن تاریخی و مذهبی را ضروری خواند و خواستار  فراهم ساختن حضور ایرانیان در اماکن زیارتی مصر شد.
سخنان اهل بیت(ع) را به شکل مناسب منتشر کنید
آیت‌الله شبیری زنجانی نیز در دیدار با سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج وزیارت بر انتقال سخنان پرمعنا و نورانی ائمه اطهار(ع) در حج تاکید کرد و گفت: از فرصت حج برای بیان معارف دین، سخنان ائمه اطهار و به ویژه ادعیه های معصومین (ع) در میان سایر مسلمانان بیشتراستفاده شود. 
وی افزود: سخنان زیبا و مناسب از اهل بیت (ع) استخراج و به شکل مناسب به زائران دیگر کشورها انتقال یابد زیرا که این بیانات مطابق فطرت بشری است و مورد استقبال نیز قرار خواهد گرفت.
آیت الله شبیری زنجانی یکی از مهمترین مسائل معنوی تأثیرگذار را ادعیه رسیده از انوار نورانی ائمه اطهار(ع) دانست و گفت: ارائه و تبیین اینگونه مسائل باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات می شود و امید است اهداف دین هرچه بهتر محقق گردد. 
زایران مهمانان رحمت واسعه حق هستند
آیت الله وحید خراسانی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه زایران مهمانان رحمت واسعه حق هستند، توصیه کرد: سفر حج و زیارت اعتاب مقدس همیشه به یاد و نیابت از معصومین(ع) انجام شود تا زائر از الطاف آن بزرگواران برخوردارگردد.
حج، عبادتی اجتماعی است
آیت الله نوری همدانی نیز با اشاره به پیچیدگی های دنیای امروز، مدیریت اجتماعی در مراسم های عبادی همچون حج و نمازهای جمعه و جماعت را مورد توجه قرار داد و گفت: باید همواره برای عزت و سربلندی مکتب اهل بیت (ع) و انقلاب اسلامی تلاش کنیم و آن را به همگان نشان دهیم. 
این مرجع تقلید با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز در سطح منطقه و بین الملل در اوج قله های عزت و افتخار قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: دشمنان برای ضربه زدن به ایران اسلامی، در ابعاد مختلف توطئه و دسیسه می کنند  و ما باید در برابر نقشه های دشمن بیدار باشیم.
باید به قوانین کشورمیزبان پایبند بود
آیت الله سبحانی هم حمله به سفارت عربستان در تهران را اقدامی مردود دانست و گفت:  می توان به زایران آموزش داد برخی از مستحبات در سفر حج ، جهت پایبندی به قوانین کشور میزبان انجام نشود؛ از طرف دیگر عربستان نیز باید تبلیغات منفی علیه مکتب اهل بیت(ع) در بقیع و اماکن دیگر را قطع کند.
وی همچنین بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر زائران با آموزه‌ها و معارف حج تاکید و پیشنهاداتی در این زمینه ارائه کرد.
حج یک حرکت سیاسی است اما نباید سیاست های دنیایی را به حج ارتباط داد
آیت الله جوادی آملی نیزدراین دیدار با بیان اینکه مشکلات پیرامون برگزاری حج از چند جنبه قابل بررسی و حل شدن است، اظهار داشت: در این مسیر ابتدا باید از خودمان شروع کنیم.
ایشان با تاکید بر رعایت احترام درعرصه بین الملل، گفت: حج بالذات یک حرکت سیاسی است اما نباید سیاست های دنیایی را به حج ارتباط داد، هرگز نباید اقداماتی مانند حمله به سفارت عربستان صورت می پذیرفت، این کار خلاف دستورات دینی است.
ایشان افزود: اگرکسی درعرصه بین الملل احترام می خواهد، باید به دیگران احترام بگذارد.
این مفسر قرآن خاطرنشان کرد: دستورات دین در سه حوزه ملی، منطقه ای و بین المللی است و قرآن برای هر سه منطقه برنامه دارد یعنی حتی با اهل کتاب و ملحدان نیز می توان بر اساس موازین اسلامی ارتباط برقرار کرد، قرآن می فرماید در هر سه بخش با فهم و عقل رفتار کنید و تاکید می کند اگر مودب به آداب دینی نباشید با مشکل مواجه خواهید شد.

نظرات

ارتباط با ما